EVENT INFORMATION

Junior Nationals 2023 Fairbanks

Event Information

General information about events, Competition Committee, and Competition Jury

The 2023 US Ski & Snowboard Junior Nationals will take place Monday, March 13 through Thursday, March 16, hosted by the Nordic Ski Club of Fairbanks.  This year’s event has been truncated to three competitions in four days, rather than the traditional four competitions in six days.  Here’s the general schedule:

  • Monday, March 13 – Interval Start / Classic Technique – both genders of all classes race 7.5Km
  • Tuesday, March 14 – Sprint / Free Technique – in the qualifying round, all classes will compete over a  1350m course; the U16 class will compete in heats over a 1050m course while the U18 and U20 skiers will compete in heats over the same 1350m course as in qualifying
  • Thursday, March 16 – Mass Start / Free Technique – U16 skiers will race 5Km, U18 skiers will race 10Km and the U20 skiers will race 15Km.  Both genders in each class compete over the same distance

A detailed schedule in under development.

All competitions will be held at Birch Hill Recreation Area in Fairbanks on FIS-homologated courses.  All events will be FIS-sanctioned.  Birch Hill is a well-known competition venue, having hosted a men’s FIS World Cup race in 1984 (won by Gunde Svan), Junior National Championships in 1975, 1995, 2003, 2013 and 2023, SuperTour Finals/Distance National Championships in 2008, 2009 and 2017, Arctic Winter Games in 1982, 1988 and 2014, and multiple Alaska State High School Championships

Team Captains’ Meetings (TCM) will be held the afternoon prior to each event at Wedgewood Resort.  There will also be an introductory Team Captains’ Meeting on Saturday prior to the Opening Ceremonies

  • Introductory TCM – Saturday, March 11
  • TCM for Interval Start – Sunday, March 12
  • TCM for Sprint – Monday, March 13
  • TCM for Mass Start – Wednesday, March 15

Organizing Committee

Title/RoleMember Name
Chief of Organizing CommitteeSteve Taylor
OC MemberOwen W Hanley
OC MemberSamantha Royer
OC MemberAmy Chaussée

Competition Jury

Title/RoleMember Name
Technical DelegateDoug DeBold
Assistant Technical DelegateJustin Easter
Chief of CompetitionJohn Estle
Jury MemberLin Hinderman
USS&S RepresentativeTBD
ex-officio:
Assistant Chief of CompetitionScott Jerome
Assistant Chief of CompetitionGreg Whisenhant

Competition Committee

Title/RoleMember NameE-mail
Chief of CompetitionJohn Estlesportalaska@gci.net
Assistant Chief of CompetitionScott Jerome
Assistant Chief of CompetitionGreg Whisenhant
Chief of TimingAnna Sorensen
Chief of Data ManagementErnie Page
Chief of CourseBill Husby
Head GroomerTom Helmers
Co-Chief of StadiumSusan Faulkner
Co-Chief of StadiumGary Knuepfer
Chief of SecretariatTBD
Chief of Competition ControlTBD
Volunteer CoordinatorNorma Haubenstock

Opening Ceremonies

Opening Ceremony Info

 

Junior Committee Meeting

Junior Commitee Meeting Info

 

Coaches’ Function

Coaches’ Function Info

 

Final Banquet

Final Banquet Info